Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz Uherskohradišťsko Vsetínsko Zlínsko Kroměřížsko
Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz
Přidat do Oblíbených stránek Nastavit jako výchozí stránku Nápověda A. D.   
    
 HLEDÁNÍ:
VÁŠ ROZCESTNÍK A PORTÁL ZLÍNSKÉHO KRAJE
| PAMÁTKY | KULTURA | TURISTIKA | DOPRAVA | OBCE & MĚSTA |
| ROZCESTNÍK | WEBKAMERY | FIRMY | ČLENĚNÍ KRAJE | O KRAJI |
Mapa regionu
   KM - KROMĚŘÍŽ
   UH - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
   ZL  - ZLÍN
   VS  - VSETÍN
 

   Památky Zlínského kraje

 Seřadit památky podle:
 - abecedy       
 - typu   


                            HLEDÁNÍ

 

  Obce & města Zlínského kraje

Obce & města Zlínského kraje:
B C D F H CH J
K L M N O P R
S Š T U V Z Ž
 
  Napište nám...
  Prameny a literatura
  Statistika návštěvnosti
  Spolupráce a poděkování
  Přidat objekt, památku...
  Zasílání novinek ze serveru
  O portále
 
 
SLOVÁCKO - turistická oblast
LOKALIZACE REGIONU

      Panorama vinorodé krajiny Slovácka je přirozeně vymezeno na severu Napajedelskou branou, na východě hranicí České a Slovenské republiky kopírující hřbet horského masivu Bílých Karpat a dolní tok řeky Moravy, na jihu rakouskou hranicí a Moravskou Saharou, na západě siluetou Chřibů a Ždánického lesa. Přirozenou osu oblasti tvoří úrodný úval podél řeky Moravy, která od pradávna umožňovala poměrně početné osídlení území.Rovněž byla důležitou dopravní tepnou. Právě tímto územím procházely dávné stezky - jantarová a bronzová. Slovácko je krajem na pomezí dvou historických území Moravy a Slovenska. Slovácko je významným národopisným regionem. Etnografický prvek se výrazně uplatňuje ve vnitřním členění. Na severu region Slovácka sousedí s Valašském. V přechodném pásmu Luhačovického Zálesí se střetávají vlivy obou národopisných regionů. V západní části regionu se mísí vlivy Hané a Slovácka v prostoru etnografy zvaném Hanácké Slovácko. Dále se region člení na Uherskohradišťské, Kyjovské a Strážnické Dolňácko, Velká nad Veličkou je přirozeným centrem Horňácka. Součástí Slovácka jsou i Moravské Kopanice - oblast Lopenické hornatiny a Podluží , které se rozprostírá od Rohatce, Hodonína a Moravské Nové Vsi přes Břeclav a Lanžhot po rakouské hranice.

Po národopisné stránce je rozděleno na několik podoblastí:
+ Podluží (nejjižnější část Slovácka) je rozděleno na:
* jižní: Ladná, Stará Břeclav, Poštorná, Chorvatská Nová Ves, Hlohovec, Kostice, Lanžhot, Tvrdonice, Hrušky, Týnec, Moravská Nová Ves
* severní: Mikulčice, Lužice, Josefov, Dolní Bojanovice, Starý Poddvorov, Prušánky
+ Slovácko-hanácká oblast (na jihu sousedí s Podlužím, na severovýchodě s Kyjovskem ):
patří sem oblast Hustopečská, Kloboucka a Ždánska. K nejznámějším obcím na jihu patří Čejkovice, Čejč, Kobylí, Brumovice, Vrbice, Bořetice, Velké Pavlovice, Velké Bílovice a Rakvice. Střední část tvoří Krumvíř, Klobouky u Brna, Diváky a Těšany. Na východě směrem ke Kyjovu Žarošice, Archlebov a Věteřov.
+ Dolňácko (dolní Pomoraví - tvoří střední část Slovácka)
* Dolňácko kyjovské - severní - Kyjov, Kelčany, Osvětimany, Vracov - jižní - Milotice, Vacenovice, Ratíškovice, Dubňany, Mutěnice, Hovorany, Svatobořice, Mistřín
*Dolňácko strážnické Petrov, Sudoměřice, Radějov, Tvarožná Lhota, Kněždub, Tasov, Hroznová Lhota, Kozojedky, Žeraviny
* Dolňácko hradišťské Uherský Ostroh, Polešovice, Nedakonice, Kostelany, Boršice, Zlechov, Tupesy, Velehrad, Modrá, Staré Město, Mařatice, Sady, Kunovice, Huštěnovice, Jankovice, Babice apod.
* Dolňácko uherskobrodské Hluk, Vlčnov, Dolní Němčí, Boršice u Blatnice, Slavkov, Šumice, Bánov, Komňa, Nivnice, Těšov, Havřice, Veletiny
+ Luhačovické Zálesí
přechodná oblast mezi Slováckem, Valašskem a Hanou. Hranice vede od Újezdce u Luhačovic a Bojkovic na sever k Otrokovicím do Vizovic, uprostřed s Luhačovicemi, na východě ke Slavičínu, na západě k Uherského Brodu. Patří sem asi 50 obcí.
+ Horňácko
se nachází při severozápadním úpatí jižní část Bílých Karpat- tvoří deset obcí - Velká nad Veličkou, Hrubá a Malá Vrbka, Kuželov, Javorník, Nová Lhota, Vápenky, Suchov, Lipov, Louka.
+ Moravské Kopanice
podhorská oblast se spádovou obcí Starý Hrozenkov a s obcemi Lopeník, Vápenice, Vyškovec, Žitková, Strání, Korytná, Březová a další.

Rozloha Slovácka:
jádro regionu - 2 732 km2
přechodná pásma s vlivy hanáckými a valašskými - 618 km2
zájmové území se nachází na Moravě v JV části České republiky mezi 48o 47'až 49o13'severní šířky a 16o 54' až 17o 56' východní délky

Památky východní Moravy
2001-2024  Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek:  Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů