Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz Uherskohradišťsko Vsetínsko Zlínsko Kroměřížsko
Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz
Přidat do Oblíbených stránek Nastavit jako výchozí stránku Nápověda A. D.   
    
 HLEDÁNÍ:
VÁŠ ROZCESTNÍK A PORTÁL ZLÍNSKÉHO KRAJE
| PAMÁTKY | KULTURA | TURISTIKA | DOPRAVA | OBCE & MĚSTA |
| ROZCESTNÍK | WEBKAMERY | FIRMY | ČLENĚNÍ KRAJE | O KRAJI |
Mapa regionu
   KM - KROMĚŘÍŽ
   UH - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
   ZL  - ZLÍN
   VS  - VSETÍN
 

   Památky Zlínského kraje

 Seřadit památky podle:
 - abecedy       
 - typu   


                            HLEDÁNÍ

 

  Obce & města Zlínského kraje

Obce & města Zlínského kraje:
B C D F H CH J
K L M N O P R
S Š T U V Z Ž
 
  Napište nám...
  Prameny a literatura
  Statistika návštěvnosti
  Spolupráce a poděkování
  Přidat objekt, památku...
  Zasílání novinek ze serveru
  O portále
 
 
O B C E  &  M Ě S T A
:: OSVĚTIMANY ::

Úvodní stránka obce nebo města Historie obce nebo města Turistika, památky, zajímavosti... Objekty, instituce a firmy působící v obci/městě Kultura, služby, aktivity Spolky, kluby, sdružení Fotogalerie obce nebo města Ostatní informace o sídle

        Leží v údolí Klementského potoka ve vzdálenosti 18,5 km východně od Uherského Hradiště. První písemná zpráva o obci pochází z roku 1350, kdy obec náležela vlkošskému plebánovi Benešovi, Lambertovi z Rájce a jeho manželce Ance. V následujících letech se ve vlastnictví různých částí obce vystřídala řada majitelů. V obci uvádějí středověké písemné prameny kostel, faru a také tvrz, která byla postavena z kamene, chráněna palisádou a příkopem, na návrší nad návsí. Náležela rodu rytířů Smetanů z Osvětiman. V roce 1520 je však tvrz vzpomínána jako zaniklá. Novou kamennou tvrz vybudovali na stejném místě Honbicové v 1. polovině 16. století. V roce 1550 se vlastníkem obce stal Jan Ždánský ze Zástřizl, který ji připojil ke svému buchlovskému panství. Jeho součástí byly Osvětimany až do roku 1918.
       Kulturní památky: Jeden z majitelů panství, Jan Dětřich z Petřvaldu, nechal vystavět v letech 1689-1691 na místě starého dřevěného kostela nový barokní kostel sv. Havla, který je významnou stavební, umělecky hodnotnou památkou. K dalším památkám v obcí náleží dva barokní kříže z roku 1782 (před kostelem a u silnice směrem na Ježov), socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1731 na křižovatce uprostřed obce, kaple sv. Vendelína nad obcí u silnice na Vřesovice. Nejvýznamnější památka – hradisko sv. Klimenta se nachází v katastru obce na stejnojmenné hoře v blízkosti někdejší staré kupecké cesty. První systematičtější výzkum s cílem objevit zde klášter z doby cyrilometodějské byl proveden v letech 1903 – 1905. Jeho výsledkem byl objev 8 kostrových hrobů přímo v chrámové lodi kostela. Dalším významným nálezem byla zlatá byzantská mince, tzv. solidus, datovaná do 1. poloviny 9. století. Archeologický výzkum zahájený v roce 1958 Vilémem Hrubým prokázal, že první etapa budování hradiska byla zahájena někdy v polovině 9. století, osídlení hradiska bylo nejintenzivnější ve velkomoravském období. Po rozvrácení Velké Moravy se tamní plocha sídliště zmenšila a nejpozději v první polovině 12. století hradisko zřejmě zpustlo. V průběhu 14. a 15. století bylo nově osídleno, pravděpodobně až do počátku 16. století. Zachovalé pozůstatky kostela a jeho slohové znaky ukazují na několik stavebních fází kostela.

 Profil sídla 
    sídlo: OSVĚTIMANY
 Kód ZUJ:  
 Počet obyvatel:  
 Rozloha katastru:  
 Nadmořská výška:  
 Souřadnice GPS:  
 Starosta:  
 Kontakt:  č. p. 350 , 687 42 Osvětimany
 Telefon:  572 594 110
 Fax:  572 594 110
 E-mail:  osvetimany@uh.cz
 Oficiální WWW obce:  http://www.osvetimany.cz
 Poloha obce/města:  
 Školství:  
 Pošta:  687 42 Osvětimany
Kulturní nebo společneské akce a pořady v sídle
Přidatditovat informace k tomuto sídlu
Památky východní Moravy
2001-2024  Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek:  Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů