Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz Uherskohradišťsko Vsetínsko Zlínsko Kroměřížsko
Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz
Přidat do Oblíbených stránek Nastavit jako výchozí stránku Nápověda A. D.   
    
 HLEDÁNÍ:
VÁŠ ROZCESTNÍK A PORTÁL ZLÍNSKÉHO KRAJE
| PAMÁTKY | KULTURA | TURISTIKA | DOPRAVA | OBCE & MĚSTA |
| ROZCESTNÍK | WEBKAMERY | FIRMY | ČLENĚNÍ KRAJE | O KRAJI |
Mapa regionu
   KM - KROMĚŘÍŽ
   UH - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
   ZL  - ZLÍN
   VS  - VSETÍN
 

   Památky Zlínského kraje

 Seřadit památky podle:
 - abecedy       
 - typu   


                            HLEDÁNÍ

 

  Obce & města Zlínského kraje

Obce & města Zlínského kraje:
B C D F H CH J
K L M N O P R
S Š T U V Z Ž
 
  Napište nám...
  Prameny a literatura
  Statistika návštěvnosti
  Spolupráce a poděkování
  Přidat objekt, památku...
  Zasílání novinek ze serveru
  O portále
 
 
O B C E  &  M Ě S T A
:: KOMŇA ::

Úvodní stránka obce nebo města Historie obce nebo města Turistika, památky, zajímavosti... Objekty, instituce a firmy působící v obci/městě Kultura, služby, aktivity Spolky, kluby, sdružení Fotogalerie obce nebo města Ostatní informace o sídle

        Obec leží v nadmořské výšce 364 m n.m. Horská obec svahového typu ležící 5 km jihozápadně od Bojkovic. Nejvyšším bodem katastru je Vysoký vrch 698 m n.m., nejnižším hladina Koménky na hranici katastru s Bojkovicemi - 320 m n.m. Výměra katastrálního území činí 1635 ha. Z toho je 762 ha lesní půdy. Obec vlastní 635 ha lesů na k.ú. Komňa, Bzová, Vápenice, St. Hrozenkov, Žítková. Na majetku obce hospodaří Lesy Komňa s.r.o., která zajišťuje odbornou správu pro soukromé vlastníky i okolní obce.
        Z obce připomínané již v r. 1261 pocházel rod Komenských, z něhož vzešel i Jan Ámos. Jeho pomník byl v obci odhalen v r. 1950. Více se o J. A. Komenském můžete dozvědět v městském muzeu Uherský Brod.
        V historických pramenech se uvádí poprvé ve falzu zakládací listiny vizovického kláštera k roku 1261. Uprostřed vesnice stávala pravděpodobně tvrz, v níž kolem r. 1385 sídlil Dětoch z Komně. Na počátku 15. století zde měli své zboží Adam a Dražek z Hrádku. Tvrz byla zbořena za husitských válek, obec byla součástí světlovského panství, s nímž sdílela osudy. V 16. století obec osídlili Valaši. V 17. a na počátku 18. století mnohokrát utrpěla nepřátelskými nájezdy, roku 1663 byla vypálena, stejně tomu bylo i o 20 let později. Až do 2. světové války zde bylo provozováno zvěroklestičství, jeho provozovatelé se na svých cestách dostali do sousedních zemí (Polsko, Maďarsko, Německo, Rusko). Dnes je v obci sklárna, vybudovaná na počátku 90. let.
        Obec je jednou ze tří domnělých rodišť Jana Amose Komenského, uprostřed obce stojí jeho pomník od akademického sochaře Julia Pelikána z roku 1950. Slavného rodáka připomíná i místní pamětní síň, zbudovaná v památkově chráněné patrové komoře uprostřed obce. Kostel sv. Jakuba Většího se v historických pramenech připomíná již v polovině 15. století. Dnešní stavba je empírová a pochází z let 1842 - 1846. Nad obcí stával hrádek Zuvačov, který byl podle některých autorů předsunutým opevněním hradu Bánova. Nepatrné pozůstatky pusté od r. 1517.
        Bývalá sýpka u č.p. 33 a 37 z r. 1774. Slouží jako památník J.A.K. a nachází se zde expozice historie obce a J. A. Komenského. Otevřen na požádání na obecním úřadě. Možnost exkurze ve sklářské huti Hana Glass Studio, s možností nákupu sklářských výrobků.

 Profil sídla 
    sídlo: KOMŇA
 Kód ZUJ:  
 Počet obyvatel:  
 Rozloha katastru:  
 Nadmořská výška:  
 Souřadnice GPS:  
 Starosta:  
 Kontakt:  Komňa 42 , 687 71 Bojkovice
 Telefon:  572 641 140
 Fax:  572 641 597
 E-mail:  obeckomna@quick.cz
 Oficiální WWW obce:  http://www.komna.cz
 Poloha obce/města:  5 km jihozápadně od Bojkovic
 Školství:  
 Pošta:  687 71 Bojkovice
Kulturní nebo společneské akce a pořady v sídle
Přidatditovat informace k tomuto sídlu
Památky východní Moravy
2001-2024  Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek:  Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů