Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz Uherskohradišťsko Vsetínsko Zlínsko Kroměřížsko
Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz
Přidat do Oblíbených stránek Nastavit jako výchozí stránku Nápověda A. D.   
    
 HLEDÁNÍ:
VÁŠ ROZCESTNÍK A PORTÁL ZLÍNSKÉHO KRAJE
| PAMÁTKY | KULTURA | TURISTIKA | DOPRAVA | OBCE & MĚSTA |
| ROZCESTNÍK | WEBKAMERY | FIRMY | ČLENĚNÍ KRAJE | O KRAJI |
Mapa regionu
   KM - KROMĚŘÍŽ
   UH - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
   ZL  - ZLÍN
   VS  - VSETÍN
 

   Památky Zlínského kraje

 Seřadit památky podle:
 - abecedy       
 - typu   


                            HLEDÁNÍ

 

  Obce & města Zlínského kraje

Obce & města Zlínského kraje:
B C D F H CH J
K L M N O P R
S Š T U V Z Ž
 
  Napište nám...
  Prameny a literatura
  Statistika návštěvnosti
  Spolupráce a poděkování
  Přidat objekt, památku...
  Zasílání novinek ze serveru
  O portále
 
 
CÍRKEVNÍ A SAKRÁLNÍ PAMÁTKY
 Kostel Zvěstování P. Marie - UHERSKÉ HRADIŠTĚ 

        Kostel Zvěstování P. Marie je součástí areálu františkánského kláštera. Kostel byl postaven na přelomu 15. a 16. století, z původní stavby se po radikální přestavbě v 17. a 18. století dochovalo pouze obvodní zdivo lodi a presbytáře. Rozsáhlé opravy kostela, poškozeného při povodni v roce 1997, byly zahájeny v roce 1999. Jádro gotické, barokizace ve druhé polovině 17. století.
        Trojdílná orientovaná stavba s polygonálním závěrem kněžiště a dvěma kaplemi po obou stranách lodi. Hlavní je zaklenuta barokními valenými klenbami s výsečemi ( pochází z pol. 17. stol. ). Výzdoba kaplí z dílny Fontanovy, plastická výzdoba sochaře M.Morávka v roce 1890 nahrazena pseudogotickým zařízením.
        Stavba kostela je v jádře gotická, s bočními kaplemi, zaklenutá v lodi barokními valenými klenbami s výsečemi. Klenba v lodi je zdobena střízlivým štukovým dekorem a pochází zřejmě z poloviny 17. století, doby počátku oprav zničeného objektu. Výzdoba kaplí opět pochází z dílny Fontanovy. Plastická výzdoba hradišťského sochaře Martina Morávka byla v roce 1890 nahrazena pseudogotickým zařízením. Na restauraci vnitřního zařízení budovy se počátkem našeho století podílel J. Úprka.
Po levé straně vchodu do kláštera se nacházela v letech 1716-1876 kaple sv. Rozálie, jejíž zakládací deska je nyní vložena do paty klášterní věže. Po pravé straně kostelní budovy je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, která se nacházela původně při řece Moravě u tzv. Hradišťské brány. Z dalších pamětihodností souvisejících s klášterem je nutné jmenovat studnu v nádvoří kláštera, která je nejstarší studní v Uherském Hradišti. Od východní strany se táhla klášterní zahrada, původně městský hřbitov. V době Josefa II. Svedl konvent boj proti zrušení kláštera, který byl zachráněn na úkor velehradského kláštera a jezuitského kláštera v Uherském Hradišti.

Památky východní Moravy
2001-2023  Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek:  Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů