Památky jihovýchodní Moravy - hlavní stránka

 + PAMÁTKY
 +
 TURISTIKA
 +
KULTURA
 +
OBCE & MĚSTA

HLEDÁNÍ NA SERVERU:            

  Zaniklý hrad  Hrad Nový Šaumburk (Zubříč) 
Přidat do OblíbenýchTisk této stránkyPoloha památky na mapě E-mail památky

  Oficiální internetové stránky hradu Nový Šaumburk - www.novy-saumburk.pamatky-vm.cz
 
  Zaniklé hrady > Nový Šaumburk (Zubříč)  
Úvodní stránka o památceHistorie hraduStavební vývoj hraduSoučasný stav hraduPoloha hradu

HISTORIE HRADU NOVÝ ŠAUMBURK

            Vladycký hrádek Nový Šaumburk byl postaven patrně na přelomu 13. a 14. století, nebo počátkem 14. století biskupským manem Mikulášem z Chornice, aby chránil přístup k hlavnímu hradu  Šaumburku, vzdálenému asi 500 m. Byl také nesprávně nazýván Bašta. Mikuláš z Chornice sídlil už od roku 1281 na hradě Šaumburku. Nový Šaumburk nahradil staršího Šaumburka někdy v polovině 14. století a byl stejně jako on zastavován manům olomouckého biskupa. Od druhé poloviny 14. století Nový Šaumburk sdílel stejné osudy jako hlavní hrad Šaumburk.
         V roce 1307 hrad získal olomoucký biskup Dětřich (1281-1302). Významným držitelem obou hradů byl také biskupský číšník, později válečník a diplomat Mikuláš ze Šaumburka. V dalším období se stal hrad Šaumburk správním střediskem celého kelčského kraje, kdežto Nový Šaumburk (Zubříč) zůstal vojenským objektem. Koncem 14. století sem zajížděl biskup Mikuláš z Rýzmburka (1388-1397) a uzavíral zde smlouvy i urovnával spory. Nakonec však v důsledku domácí války mezi moravskými markrabaty Joštem a Prokopem se olomoucké biskupství dostalo do neutěšené finanční situace, jež přinutila biskupa Jana XI. Mráze (1397-1403) zastavit oba hrady i město Kelč jednomu z věřitelů - Heršovi Smetanovi z Modřic. Roku 1404 se zmocnil obou hradů Jindřich z Bystřice. Od roku 1416 držel hrady v zástavě Zikmund z Bítova (u Bílovce), nazývaný Zich z Kelče, který se tu již v roce 1412 uvádí jako purkrabí. Za husitských válek se někdy před rokem 1429 zmocnil obou hradů husitský válečník Jindřich, 'kacíř z Čech', který oba hrady dobyl a podnikal odtud nájezdy na okolní biskupské statky a zcela je ovládl.
         Klid na Kelčsku však nezavládl ani po husitských válkách, kdy se správy starého i Nového Šaumburka opět ujal jejich zástavní držitel Zikmund z Bítova, k němuž se roku 1437 připojili i jeho synové Mikuláš a Hanuš z Liptyně. Všichni tři byli postrachem všech sousedů, s nimiž měli neustálé spory. Také ovládali velkou část východní Moravy. Jejich řádění učinil konec teprve moravský zemský hejtman Jan z Cimburka, který roku 1451 oba hrady vykoupil za 1500 zlatých od Jana z Bítova (Zikmundova bratra) ze zástavy, a když mu pak Bítovští nechtěli hrady vydat, roku 1451 je dobyl a nechal je zbořit. Šaumburk byl ještě obnoven, ale Nový Šaumburk byl už nadobro zničen.

Seznam majitelů hradu


Všechna práva autorů a vlastníků práv vyhrazena. Copyright © 2001-2005 Památky jihovýchodní Moravy - Martin Zvonek